TworzymyGłos Regionu

reklama

W Sejmie odbył się wernisaż wystawy „CODZIENNOŚĆ UTKANA Z nieDOSKONAŁOŚCI”

Czwartek, 26 września 2024 o 13:58, aktualizacja Czwartek, 26 września 2024 o 14:21, autor: 1
W Sejmie odbył się wernisaż wystawy „CODZIENNOŚĆ UTKANA Z nieDOSKONAŁOŚCI”

25 września w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „CODZIENNOŚĆ UTKANA Z nieDOSKONAŁOŚCI”. Autorem zdjęć jest Adam Śliwiński, a organizatorem i pomysłodawcą - Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Ośrodek” z siedzibą we Wschowie. Honorowym Patronatem, dzięki wnioskowi Jolanty Awsiukiewicz, prezes stowarzyszenia, objął Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

CODZIENNOŚĆ UTKANA Z nieDOSKONAŁOŚCI

W holu głównym Sejmu zaprezentowano 20 fotografii, których bohaterami są uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej prowadzonego przez stowarzyszenie, a także mieszkańcy powiatu wschowskiego. Wystawa stanowi zbiór portretów osób niepełnosprawnych, ukazujących ich codzienne życie, siłę i determinację. Zdjęcia te stanowią inspirujący przekaz o pięknie ukrytym w każdym człowieku.

„Mamy niebywałą przyjemność prezentować dziś naszą wystawę w bardzo ważnym miejscu dla Polaków, w Sejmie. To dowód na to, że fotografie są ogromnym narzędziem do dyskusji na temat niepełnosprawności. To także dowód, że prace Adama mają niezwykłą moc kruszenia murów niezrozumienia, ale też moc budowania mostów tolerancji, akceptacji, współistnienia. Dziś wszyscy razem współistniejemy” – mówiła podczas wernisażu Jolanta Awsiukiewicz.

W wernisażu udział wziął sam autor fotografii - Adam Śliwiński, który od lat sympatyzuje ze społecznością skupioną wokół SOSW i WTZ.„Starałem się uchwycić emocje i esencję każdej fotografowanej osoby. Moje fotografie emanują autentycznością i pięknem, oddając złożoność ludzkiego doświadczenia. Poprzez swoje zdjęcia staram się pokazać, że każdy, niezależnie od ograniczeń czy niepełnosprawności, posiada niezwykłe piękno i ogromną wartość”.

Marszałek Sejmu był pod wrażeniem

Podczas wydarzenia poseł na Sejm RP Marcin Józefaciuk oraz dyrektor PFRON w Zielonej Górze Andrzej Gonia podkreślili wartość wystawy. Wyrazili uznanie i gratulacje dla organizatorów, życząc im dalszego zapału w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Choć sam wernisaż odbył się bez udziału Marszałka Sejmu Szymona Hołowni, to tuż po zakończeniu wydarzenia spotkał się on z organizatorami i uczestnikami. „Czuliśmy się zaszczyceni, zwłaszcza że Pan Marszałek docenił zaangażowanie i działania stowarzyszenia na rzecz środowiska OzN, ale też otoczony grupą bohaterów z zainteresowaniem przyjrzał się fotografiom, podziwiając kunszt autora” – mówi Jolanta Awsiukiewicz. Na koniec spotkania organizatorzy otrzymali zaproszenie do kolejnej wystawy w Sejmie.

Do Warszawy pojechała 40-osoba grupa

W wernisażu uczestniczyła ponad 40-osobowa grupa osób z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami z powiatu wschowskiego, a także goście z Zielonej Góry, Poznania i Warszawy. Realizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze, Zarządu Powiatu Wschowskiego oraz KGHM Polska Miedź S.A.

„Pięknie dziękujemy wymienionym instytucjom. Dzięki Wam niemal każdy z nas po raz pierwszy gościł w Sejmie, zwłaszcza podczas tak szczególnego dla nas wydarzenia. Emocje, które nam dziś towarzyszyły, pozostaną w sercach na zawsze” – mówią organizatorzy, podkreślając wdzięczność za okazaną pomoc.

Prezes stowarzyszenia, Jolanta Awsiukiewicz, z uznaniem wspomina także o wsparciu ze strony pracowników Sejmu: „Państwa otwartość, przychylność, życzliwość była namacalna w każdej naszej rozmowie czy spotkaniu. Czułam się zaopiekowana w pełni”.

Spotkanie z Kajrą i Sławomirem

Po zakończonym wernisażu, na uczestników wycieczki czekała niespodzianka – spotkanie z gwiazdami - Kajrą i Sławomirem. Był to czas pełen radości, śmiechu i muzyki. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe zdjęcie z autografem, a na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali przebój „Miłość w Zakopanem” w samym sercu Warszawy. „Dziękuję koleżance Joannie Busz za pomysł i zorganizowanie tego spotkania. Młodzież była zachwycona” – dodaje Jolanta Awsiukiewicz.

Foto: Piotr Tracz/Kancelaria Sejmu

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Urszula Chudak
26.09.2024 21:22

Dla mnie to był wielki zaszczyt i przyjemność uczestniczenia w tym wyjątkowym wyjeździe. I wielka lekcja życiowej pokory. Bardzo pozytywne wrażenie zrobił na mnie Pan Marszałek. Wczorajszy grafik miał wyjątkowo napięty [obrady przeciągnęły się długo w noc] a jednak znalazł dla nas czas, chętnie rozmawiał, dopytywał, fotografował się z nami! Takiej organizacji całości wydarzenia, troski o każdy jego szczegół, można prezes Joli tylko pozazdrościć. Ta niezwykła wystawa artysty [tak, to odpowiednie jego określenie] gościła już w Urzędzie Marszałkowskim a teraz w Sejmie. Uważam, iż kolejnym przystankiem może być Parlament Europejski i wcale to nie jest niemożliwe. Widząc determinację prezes Joli, wydaje się to nawet całkiem realne. Europosłowie organizują wyjazdy studyjne - czemu jednym z nich nie miałby być ten, o którym mowa powyżej?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl